Merkezi Hekim Randevu Sistemi ALO 182 Çağrı Merkezi

Merkezi Hekim Randevu Sistemi ALO 182 Çağrı Merkezinde 3.352 kişi çalışarak vatandaşlara randevu hizmeti vermektedir.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS)
Ülkemizde sağlık hizmeti almak isteyen tüm bireylerin istediği hastaneden tercih ettiği hekime randevu almasına sağlayan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS); toplamda yaklaşık 3.352 çalışanıyla; vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2. ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden veya web üzerinden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulamadır.
MHRS Uygulamasından önce pek çok hastane kendi bünyesinde randevu sistemi kullanmakta idi. MHRS ile Kamu Hastanelerindeki randevulu poliklinik hizmetlerinin tek bir merkezden yürütülmesi planlanmıştır. Dünyada bölgesel düzeyde benzer örnekleri bulunmakla beraber, ülke genelinde tek bir merkezden yürütülen ilk hekim randevu sistemidir.
MHRS, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve sağlık hizmetleri sunumunda verimi artırmak amacıyla 7/24 esasına göre çalışmaktadır. Vatandaşlarımız Alo182 hattından, mobil cihaz uygulamalarından, hastanelerden, aile hekimlerinden ve web adreslerimiz (www.hastanerandevu.gov.tr , www.ailehekimligirandevu.gov.tr , mhrs.gov.tr, e-nabiz.gov.tr) üzerinden
istedikleri hastane ve hekime diledikleri zaman muayene randevusu almalarını sağlamaktadır.
AB’nin kabul ettiği 20 temel kamu hizmetinden biri olan hastane randevu hizmetlerinin Türkiye’deki karşılığı olan MHRS, 2009 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom arasında imzalanan protokolden sonra 2010 yılında Erzurum’da kurulan ALO 182 Çağrı Merkezi ile Kayseri ve Erzurum illerindeki kamu hastanelerine randevu verme pilot uygulaması başlatılmıştır. Temmuz 2011’de MHRS Web Portal üzerinden randevu hizmetleri devreye alınmıştır. MHRS Mart 2012’de 81 ildeki bütün kamu hastanelerine hizmet verir hale getirilmiştir. 2015 itibariyle Adıyaman,
Ankara, Bingöl, Bitlis, Edirne ve Erzurum’daki ALO 182 Çağrı Merkezi lokasyonlarında yaklaşık 3.050 operatörüyle vatandaşlara hizmet verilmektedir.

(Visited 24 times, 1 visits today)